...
Na tej stronie dowiesz się:

Drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania — co warto wiedzieć przed zakupem

Na rynku dostępny jest szeroki wybór drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania. Decyzję o ich rodzaju warto podjąć na wczesnym etapie planowania pomieszczeń lub przed rozpoczęciem remontu. Montaż niektórych typów drzwi jest skomplikowanym procesem, który wymaga odpowiedniego przygotowania ścian i przestrzeni wkoło otworu drzwiowego.

Zanim zdecydujesz się, które drzwi wewnętrzne wybrać, poznaj charakterystykę poszczególnych typów drzwi i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Dzięki temu nie tylko unikniesz niepotrzebnych komplikacji, ale także zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Jeśli jesteś w trakcie planowania układu pomieszczeń w swoim domu lub mieszkaniu albo planujesz remont, ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

Czytając artykuł, dowiesz się:

  • jak dobrać drzwi, aby pasowały do aranżacji wnętrza,
  • jakie typy drzwi są obecnie dostępne na rynku,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi,
  • co składa się na konstrukcję drzwi,
  • gdzie warto kupić drzwi wewnętrzne i jak możesz zaoszczędzić,
  • jak przebiega montaż drzwi wewnętrznych,
  • na czym polega regulacja zamontowanych drzwi,
  • jak pielęgnować i konserwować drzwi,
  • ile trwa i co obejmuje gwarancja na drzwi.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do domu lub mieszkania

Odkładając na bok aspekty techniczne (nimi zajmiemy się później) przy wyborze drzwi do domu lub mieszkania, kluczowe jest dopasowanie ich do wnętrza. Drzwi powinny być dopełnieniem stylu, w jakim urządzona jest przestrzeń.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne

Dokonując wyboru drzwi, zastanów się, w jakim stylu urządzisz przestrzeń mieszkalną. Styl klasyczny, czy nowoczesny? Minimalistyczny, czy glamour? Skandynawski, industrialny, a może rustykalny?

Drzwi mogą być świetnym uzupełnieniem wielu aranżacji wnętrz. Jeśli nie jesteś zdecydowany, w jakim stylu urządzisz przestrzeń albo Twoje gusta często się zmieniają, wówczas warto postawić na klasyczne drzwi uchylne.

Jeśli jednak Twoje gusta są skonkretyzowane i wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, świetnym rozwiązaniem mogą być drzwi ukryte, drzwi łamane czy drzwi szklane.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać

Przy wyborze koloru drzwi możesz sugerować się trzema zasadami.

  • Drzwi w kolorach neutralnych.
    Kolory neutralne to wszelkie biele, szarości, czy beże — są to kolory bezpieczne, które będą pasować do każdego wnętrza.
  • Drzwi dopasowane do koloru podłogi.
    Jest to świetny sposób, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Dopasowując kolor drzwi do podłogi, pamiętaj, że drewno naturalne z czasem zmienia kolor. W praktyce oznacza to, że jeśli do podłogi, na której znajdują się drewniane panele, dobierzesz drzwi wykończone sztucznym materiałem, po czasie podłoga zmieni kolor i powstanie kontrast.
  • Drzwi w kontraście do koloru podłogi.
    Tutaj możesz zastosować zależność — ciemna podłoga i jasne drzwi lub jasna podłoga i ciemnie drzwi. Zwróć uwagę, aby odcienie pasowały do siebie. Innymi słowy, jeśli podłoga jest w kolorze neutralnym, dopilnuj, aby drzwi także były w neutralnym kolorze.

Jakie wykończenie drzwi wybrać

Skrzydło drzwi możesz wykończyć na różne sposoby, ogranicza Cię tylko wyobraźnia i dostępność materiałów na rynku. Wybierać możesz spośród licznych materiałów, takich jak folie, laminaty, drewno, lustra, tapety, przeszklenia, kamień i wiele innych.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Wybierając drzwi do domu lub mieszkania, warto wiedzieć, jakie rodzaje drzwi oferują producenci. Drzwi wewnętrzne można rozróżnić ze względu na mechanizm otwierania — tym sposobem wyodrębniamy podział na drzwi uchylne i drzwi przesuwane.

Drzwi uchylne

Drzwi uchylne to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych.

Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku drzwi tego typu szczegółem jest przylga. Ze względu na obecność przylgi drzwi uchylne dzielimy na przylgowe, bezprzylgowe lub z odwróconą przylgą, czyli tzw. drzwi rewersyjne.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe

Przylga to charakterystyczny uskok znajdujący się na krawędzi skrzydła drzwi. Przybiera formę wcięcia, dzięki któremu drzwi po zamknięciu częściowo nachodzą na ościeżnicę.

Przylga (lub jej brak) w znaczącym stopniu wpływa nie tylko na mechanikę (sposób otwierania), ale także na estetykę drzwi.

  • Drzwi przylgowe to właśnie ten typ drzwi spotkamy w większości polskich domów. Zaletą przylgi są charakterystyczne załamania i kanty, które podkreślają estetyczne wykończenia skrzydła drzwi.
  • Drzwi bezprzylogwe to klasyka połączona z nowoczesnością. Jednolita płaszczyzna, którą skrzydło drzwiowe tworzy z powierzchnią ościeżnicy lub ściany, sprawia, że drzwi bezprzylgowe to idealny wybór do minimalistycznych wnętrz.
  • Drzwi z odwrotną przylgą, inaczej drzwi rewersyjne. Ich specyfika pozwala, aby drzwi otwierały się do wewnątrz ościeżnicy. W praktyce oznacza to, że drzwi wyglądają identycznie bez względu na kierunek otwierania.

Ościeżnica drzwi bezprzylgowych może być widoczna lub ukryta w ścianie. Ościeżnica ukryta w ścianie sprawia, że drzwi stają się niemal niewidoczne — stąd nazwa drzwi ukryte.

Drzwi prawe czy lewe

Wybór drzwi prawych lub lewych warunkuje stronę, po której znajdują się zawiasy oraz kierunek otwierania się drzwi — do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia (na rynku dostępne są także drzwi wahadłowe).

Kierunek otwierania jest istotny z technicznego punktu widzenia. Z reguły drzwi wewnętrzne powinny otwierać się do wewnątrz pomieszczenia. Zasada ta nie sprawdza się w przypadku niewielkich pomieszczeń, typu spiżarnia, w których każdy m2 powierzchni jest na wagę złota. Wyjątkiem jest także łazienka, w której ze względów bezpieczeństwa drzwi powinny otwierać się na zewnątrz.

Przy wyborze drzwi zwrócić uwagę na kolizje, gdyż obijające się o siebie skrzydła będą się niszczyć, a wystające lampy mogą przeszkadzać przy użytkowaniu drzwi uchylnych wysokich do sufitu. Innym aspektem jest włącznik światła, który powinien znajdować się blisko klamki, co zwiększa komfort użytkowania. Są to niuanse, jednak dopilnowanie ich, gwarantuje wygodę oraz pewność, że drzwi posłużą przez lata.

Kierunek otwierania drzwi wpływa na estetykę pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przestrzeni, w których kilka drzwi znajduje się obok siebie. Są to najczęściej korytarze, w których drzwi prowadzą do różnych typów pomieszczeń, w związku z czym jedne otwierają się na zewnątrz, a inne do wewnątrz pomieszczeń. Wówczas odmienny wygląd skrzydeł drzwi może zaburzyć spójność wizualną. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem są drzwi rewersyjne, których skrzydła wyglądają identycznie, bez względu na kierunek otwierania.

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych

Aby odróżnić drzwi prawe od lewych, stań przed nimi tak, aby otwierały się w Twoim kierunku. Jeśli zawiasy drzwi znajdują się po lewej stronie, wówczas masz do czynienia z drzwiami lewymi. Analogicznie, zawiasy po prawej stronie oznaczają, że są to drzwi prawe.

Drzwi przesuwane

Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwanych jest ich nieprzeciętny wygląd, oszczędność miejsca oraz możliwość podziału przestrzeni na strefy. Występują w formie jedno lub dwuskrzydłowej oraz dwóch systemach — naściennym i chowanym w ścianie.

  • Drzwi przesuwne na ścianę są świetnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz model nowoczesny, czy klasyczny w stylu retro, rustykalnym lub vintage. Producenci oferują szeroki wybór drzwi przesuwnych w różnych stylach, tworzywach lub wzorach.
  • Drzwi przesuwne ukryte w ścianie po otwarciu są całkowicie niewidoczne, dzięki czemu idealnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji wnętrz. Ich montaż jest skomplikowany, dlatego decyzję o nim warto podjąć na wczesnym etapie planowania pomieszczeń.

Typy drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne możemy rozróżnić ze względu na wygląd skrzydła.

  • Drzwi z szybami nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także gwarantują dostęp do naturalnego światła dziennego między pomieszczeniami. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się szklane drzwi loftowe.
  • Drzwi do zadań specjalnych, czyli drzwi techniczne. Odznaczają się szczególnymi parametrami technicznymi, które czynią je idealnym wyborem do strategicznych części domów oraz mieszkań, typu kotłownia, garaż czy spiżarnia.
  • Drzwi łamane, inaczej składane, nie tylko wyglądają designersko, ale także pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Pasują wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca, aby zainstalować drzwi uchylne.

Budowa drzwi wewnętrznych

1. Skrzydło drzwiowe — ruchomy element konstrukcji drzwi wypełniony odpowiednim materiałem.

2. Wypełnienie skrzydła drzwiowego — ma szczególne znaczenie, ponieważ od niego zależą właściwości takie jak stopień izolacji akustycznej, stopień izolacji cieplnej, czy solidność drzwi.

Wnętrze drzwi może być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np.:

  • płyta MDF,
  • płyta HDF,
  • PVC,
  • plaster miodu,
  • płyta otworowa,
  • płyta pełna,
  • warstwa drewna,
  • drewno,
  • wełna mineralna,
  • styropian.

 

3. Ościeżnica — innymi słowy futryna, jest to rama osadzona w otworze drzwiowym. Wyróżniamy ościeżnicę stałą, regulowaną i ukrytą.

4. Zawiasy — utrzymują skrzydło drzwiowe na ościeżnicy. Zapobiegają przesuwaniu się skrzydła drzwiowego i zapewniają płynne użytkowanie drzwi. Wyróżniamy zawiasy widoczne i ukryte.

5. Próg — rozpiera i stabilizuje dolną część ościeżnicy oraz pomaga w utrzymaniu szczelności. Wyposażony w uszczelkę i komory ograniczające utratę ciepła z pomieszczenia.

6. Uszczelka opadająca — uszczelnia szczelinę pod drzwiami, poprawia izolację akustyczną i termiczną pomieszczenia oraz zabezpiecza przed przedostaniem się kurzu i pyłu.

7. Przylga — występuje w przypadku drzwi przylgowych, jest to charakterystyczny uskok, który po zamknięciu drzwi nachodzi na ościeżnicę.

8. Klamka — może przybierać różne formy w zależności od upodobań i dostępności produktów na rynku.

9. Zamek — umożliwia zamknięcie drzwi na klucz. Niektóre typy drzwi wyposażone są w zamki magnetyczne.

Wymiary drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne mają różne wymiary w zależności od przeznaczenia, producenta, systemu oraz indywidualnych preferencji. Przyjmuje się, że standardowy wymiar drzwi wynosi od 70 do 100 cm szerokości i 200 cm wysokości. Są to wymiary światła przejścia, czyli maksymalna szerokość i wysokość otworu wewnątrz ościeżnicy w momencie pełnego otwarcia skrzydła drzwi. Wymiarów tych nie należy mylić z wymiarami wnęk (otworu drzwiowego) do zamontowania drzwi, które muszą być odpowiednio większe od wymiarów ościeżnicy.

Gdzie kupić drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne możesz kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ważne, aby wybrać sprzedawcę, który zagwarantuje odpowiednie doradztwo, pomiar, bezpieczny transport i prawidłowy montaż potwierdzony kartą gwarancyjną i gwarancją.

Ile kosztują drzwi wewnętrzne

Cena drzwi wewnętrznych zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jakości materiału, z którego są wykonane oraz systemu.

Na cenę drzwi wpływa także miejsce zakupu. Sklepy stacjonarne do ceny drzwi doliczają koszty związane z wynajmowaniem powierzchni sklepowych. Dlatego, jeśli nie chcesz przepłacać, wybierz sprawdzony sklep internetowy.

Jak zaoszczędzić na drzwiach wewnętrznych

Jeśli chcesz zaoszczędzić, zdecyduj się na zakup drzwi, wraz z ich montażem. W ten sposób zapłacisz tylko 8% zamiast 23% podatku VAT.

Przykładowa kalkulacja kosztu drzwi wewnętrznych z montażem

Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za zestaw drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania, przygotowaliśmy przykładową kalkulację 6 szt. drzwi z montażem na terenie Warszawy.

Drzwi marki Porta model Vector T system bezprzylgowy z ukrytymi zawiasami:
1.044,00 zł netto — ościeżnica na ścianę o grubości od 9,5 cm do 14 cm
819,00 zł netto — skrzydło drzwiowe bezprzylgowe
110,00 zł netto — wypełnienie płytą wiórowo otworową
84,00 zł netto — klamka Infinity Line
45,00 zł netto — zamek magnetyczny
———————————————
2.102,00 zł netto

ZAKUP DRZWI PRZEZ INTERNET Z AUTORYZOWANYM MONTAŻEM
6 sztuk drzwi x 2.102,00 zł = 12 612 zł netto + 8% VAT = 13.620,00 zł brutto

W drzwizmontazem.pl, przy powyższym zamówieniu, możesz liczyć nawet na 15% rabat, który obniży kwotę zakupu drzwi do 11.577,00 zł brutto.
Do powyższej kwoty należy doliczyć montaż w wysokości 1.880,00 zł brutto..
Całkowity koszt zakupu drzwi po rabacie wraz z montażem to 13.457,00 zł brutto.

ZAKUP DRZWI W MARKECIE BEZ MONTAŻU
6 sztuk drzwi x 2.102,00 zł = 12 612 zł netto + 23% VAT = 15.512,76 zł brutto

Koszt zakupu drzwi bez montażu w markecie to 15.512,76 zł brutto.
Pamiętaj, że kupując drzwi bez montażu, dodatkowo musisz opłacić transport z rozładunkiem, a także materiały montażowe typu pianka, czy silikon.

Decydując się na zakup drzwi online z autoryzowanym montażem, zapłacisz o 2.055,76 zł brutto mniej, niż kupując drzwi w markecie bez montażu!

Montaż drzwi wewnętrznych

Warto dopilnować, aby montaż przebiegł zgodnie z zasadami sztuki budowlanej z uwzględnieniem wytycznych producenta drzwi. Prawidłowy montaż przekłada się na komfort użytkowania drzwi, ich żywotność oraz gwarancję.

Pamiętaj, że niektóre typy drzwi wymagają specjalistycznego montażu, ze względu na czasochłonność oraz zachowanie szczególnej precyzji i dokładności. Dotyczy to w szczególności drzwi bezprzylogwych, drzwi ukrytych, czy drzwi przesuwnych, których montaż warto powierzyć w ręce profesjonalistów.

Montaż drzwi wewnętrznych w drzwizmontazem.pl

Decydując się na drzwizmontazem.pl, masz pewność, że Twoje drzwi zostaną zamontowane w profesjonalny sposób. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niewłaściwy montaż może spowodować utratę gwarancji na drzwi.

Montaż drzwi przeprowadzają wykwalifikowani monterzy, którzy posiadają certyfikaty potwierdzające zdany egzamin z prawidłowego montażu drzwi zgodnego z wytycznymi producenta, aby zachować warunki gwarancji producenta na drzwi.

Do przeprowadzenia montażu wykorzystujemy profesjonalne narzędzia i materiały, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo użytkowania drzwi przez lata. W czasie pracy dbamy o porządek i czystość. Aby spełnić wszelkie potrzeby naszych klientów, oferujemy elastyczne terminy montażu, uwzględniając ewentualne opóźnienia podczas prac wykończeniowych.

Co wyróżnia nasz montaż:

  • Klejenie ościeżnicy przed skręceniem — zapobiega rozjeżdżaniu łączeń i zwiększa estetykę.
  • Pokrycie spodu ościeżnicy silikonem — zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci podczas mycia podłóg, co zwiększa trwałość drzwi.
  • Stałe podparcie ościeżnicy po przekątnej — zachowuje idealną geometrię ościeżnicy na lata.
  • Aplikacja piany montażowej dookoła ościeżnicy — poprawia izolacyjność akustyczną.
  • Montaż klamki skręcanej na śrubach na przelot — brak możliwości wyrwania klamki w trakcie intensywnego użytkowania.
  • Dbałość o dokładną regulację drzwi — zapewnia płynną pracę drzwi.
 

Regulacja drzwi wewnętrznych

Prawidłowa regulacja drzwi wpływa na swobodne korzystanie z drzwi bez ocierania skrzydła o ościeżnicę, równość szczelin dylatacyjnych, a także umożliwia lekkie przekręcanie klucza lub blokady łazienkowej.

Prawidłowo wyregulowane skrzydło drzwiowe powinno przylegać do ościeżnicy w granicach normy wynikającej z klasy płaskości drzwi.

W systemach bezprzylgowych prawidłowa regulacja zapewnia równość szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem drzwiowym dookoła drzwi, co wpływa na estetykę drzwi.

Należy pamiętać, że drzwi posiadają elementy mechaniczne, takie jak zawiasy oraz zamki, wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Czynniki takie jak — ciężar własny, rozszerzalność materiałów pod wpływem temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, czy ruchy konstrukcyjne budynku, mogą sprawić, że drzwi się rozregulują. Wówczas należy przeprowadzić ponowną regulację zgodnie z zaleceniami producenta lub zlecić regulację wykwalifikowanej osobie.

Pielęgnacja i konserwacja drzwi wewnętrznych

Aby przez długi czas cieszyć się nienagannym wyglądem oraz prawidłowym funkcjonowaniem nowych drzwi, należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Pielęgnacja drzwi wewnętrznych

Czyszczenie drzwi rozpocznij od zawiasów i klamki, które możesz umyć za pomocą ściereczki nasączonej wodą z rozcieńczonym octem lub mydłem. Następnie przejdź do ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego, nie zapominając o zakamarkach.

Jeśli skrzydło drzwi pokryte jest drewnem lub materiałem drewnopodobnym wyczyścić je za pomocą środków przeznaczonych do konserwacji mebli, lub lekko wilgotną ściereczką. Do umycia metalowych elementów nie używaj środków, takich jak mleczka czyszczące, drucianych szczotek, czy gąbek o chropowatej powierzchni, gdyż mogą spowodować powstanie uszkodzeń.

Środek czyszczący dobierz do typu powierzchni, którą pokryte jest skrzydło drzwiowe. Pamiętaj, aby do czyszczenia nie używać mocnych detergentów, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię drzwi. Wielu producentów oferuje środki czystości dedykowane konkretnym rodzajom powierzchni drzwiowej.

Pamiętaj, aby nie narażać drzwi wewnętrznych na bezpośredni kontakt z wodą. Podczas czyszczenia drzwi używaj minimalnej ilości wody i pamiętaj o dokładnym wytarciu umytej powierzchni.

Konserwacja drzwi wewnętrznych

Prawidłowa konserwacja drzwi wewnętrznych znacznie wydłuża ich żywotność. Zawiasy są elementem, który nieustannie pracuje, dlatego po pewnym czasie mogą się rozregulować. Zawiasy w drzwiach najczęściej mają regulację w 3 płaszczyznach — regulacja góra-dół, regulacja lewo-prawo oraz regulacja docisku skrzydła do uszczelki.

Podczas konserwacji pamiętaj także o uszczelkach, które warto pokryć substancją konserwującą, np. silikonem w sprayu. Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu zamków, wkładek, czy odległości między skrzydłem drzwi a ościeżnicą oraz szczeliny między krawędzią skrzydła a podłogą.

Gwarancja na drzwi

Gwarancja na drzwi w przypadku większości producentów wynosi 24 miesiące. Część producentów wymaga podbicia karty gwarancyjnej pieczątką autoryzowanej grupy montażowej. Brak pieczątki może spowodować utratę gwarancji producenta.

Decydując się na zakup drzwi, warto wybrać drzwi wraz z usługą autoryzowanego montażu. W ten sposób zyskujesz pewność, że producent nie podważy poprawności montażu drzwi, co może być przyczyną nieuwzględnienia reklamacji.

Podsumowanie

Zanim podejmiesz decyzję, które drzwi do domu lub mieszkania wybrać, warto poznać charakterystykę poszczególnych typów drzwi i systemów drzwiowych.

Wybierając drzwi, zwróć uwagę, aby pasowały do aranżacji wnętrza. Na rynku dostępny jest szeroki wybór drzwi w różnych stylach, dzięki czemu każdy może znaleźć model odpowiadający swoim oczekiwaniom.

Podstawowy podział drzwi wewnętrznych to podział na drzwi uchylne i drzwi przesuwne. Drzwi uchylne spotkasz w większości polskich domów, dzielą się na przylgowe, bezprzylogwe i z odwróconą przylgą. Drzwi przesuwne występują w formie przesuwnej na ścianie i ukrytej.

Jeśli chcesz zaoszczędzić kup drzwi wewnętrzne wraz z profesjonalnym montażem, dzięki czemu zapłacisz 8% zamiast 23% podatku VAT. Cenę drzwi warunkuje także miejsce zakupu. Sklepy stacjonarne do cen doliczają koszty związane z wynajmowaniem powierzchni sklepowych. Dlatego, jeśli nie chcesz przepłacać, wybierz sprawdzony sklep internetowy.

Montaż niektórych typów drzwi wymaga specjalnego przygotowania ścian i przestrzeni wokół otworu drzwiowego. Ważne, aby decyzję o wyborze drzwi podjąć na etapie projektu wnętrza lub przed rozpoczęciem remontu, gdyż uchroni Cię to od niepotrzebnych komplikacji.

Pamiętaj, że niewłaściwie przeprowadzony montaż może skutkować utratą gwarancji producenta oraz skrócić żywotność drzwi. Dlatego warto powierzyć go w ręce profesjonalistów.

Decydując się na zakup drzwi w drzwizmonazem.pl nie tylko oszczędzasz czas i pieniądze, ale także masz pewność, że Twoje drzwi zostaną zamontowane przez profesjonalnych monterów, dzięki czemu posłużą Ci przez lata. 

Firma drzwizmontazem.pl oferuje montaż drzwi na terenie Warszawy, Krakowa, Lublina, Katowic i Rzeszowa.

Popularne drzwi wewnętrzne do domu i mieszkania

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.